02 Lis '15
Peníze na opravy škol vyhazuje radnice oknem   Ti, kteří sledovali na internetu v září zasedání našeho zastupitelstva nebo se [...]
Peníze na opravy škol vyhazuje radnice oknem
 
Ti, kteří sledovali na internetu v září zasedání našeho zastupitelstva nebo se na něj přišli podívat osobně si museli připadat doslova jako v Jiříkově vidění. Škrtem pera a naprosto nekompetentním a amatérským rozhodnutím připravilo vedení radnice na návrh místostarosty Ladislava Kose městskou kasu o tři čtvrtě miliónu korun na zdanění dividend z městem vlastněné firmy Jihoměstská majetková. Tyto peníze přitom mohla radnice použít na potřebné opravy škol či školek. Celého případu si všiml i Pražský deník, kde místostarosta Kos na dotaz redaktorky, jestli v této souvislosti hrozí městu nějaká finanční ztráta zcela bezostyšně lživě odpověděl, že město „nepřijde ani o korunu“.
 
O co jde ? Praha 11, jako 100% vlastník společnosti Jihoměstská majetková a.s. (dále jen JMM), zastoupená městskou radou, rozhodla o vyplacení dividend z hospodářské zisku firmy ve výši 5 miliónů korun. Výplata dividend přitom podléhá dani ve výši 15%, to tedy v tomto konkrétním případě znamená 750.000 korun. V okamžiku, kdy je Praha 11 jediným 100% vlastníkem JMM, a kdy na základě mandátní smlouvy s městskou částí vykonává správu městského nemovitého majetku a vytváří tím i zisk, je zřejmé, že její finanční prostředky jsou de facto finančními prostředky Prahy 11. „Praha 11 může činnost své firmy přímo ovlivňovat a stejně tak může ovlivňovat použití finančních prostředků, např. do oprav nemovitého majetku jakými jsou třeba budovy mateřských a základních škol. Zmiňovaných 5 miliónů korun  tak mohlo být použito například právě na zmiňované opravy mateřských a základních škol, a to přímo z účtu JMM. Nemusely se nikam převádět, nemusely se vyplácet dividendy a ušetřilo by se 750.000 korun,“ upozorňuje v této souvislosti zastupitel Rostislav Korbel (JMND).
 
 
Paradoxně, po zdanění chce Praha 11 podle vyjádření místostarosty Kose zbylých 4,25 miliónů korun použít právě na opravy a investice do budov mateřských a základních škol. Je jasné, že se v tomto případě jedná o exemplární příklad plýtvání s veřejnými prostředky s prokazatelnou škodou. „Na posledním setkání starostů městských častí s vedením hlavního města Prahy se starosta Štyler nechal slyšet, že jím řízená Praha 11 nemá na investice do rekonstrukcí škol. Kdyby to nebylo skoro neuvěřitelné, nekompetentní a hloupé, tak je to možná i vtipné. Při takovém amatérském řízení radnice nebude mít Praha 11 peníze nikdy,“ uzavírá Rostislav Korbel.