13 Čvn '18
Výstavbu bytů určených pro seniory, matky samoživitelky a startovací byty pro mladé rodiny podporuje v souvislosti se zamýšlenou rekonstrukcí zdevastovaného [...]

Výstavbu bytů určených pro seniory, matky samoživitelky a startovací byty pro mladé rodiny podporuje v souvislosti se zamýšlenou rekonstrukcí zdevastovaného hotelu Opatov opoziční hnutí Prahy 11 JIžní Město náš domov (JMND).

 

Naši zastupitelé po magistrátu i místní radnici budou naopak požadovat záruky, že z objektu nevznikne sociální ghetto pro sociálně nepřizbůsobivé a od zástupců magistrátu se také budeme chtít seznámit s pravidly přidělování těchto bytů, stejně jako ujištění, že tyto byty budou určeny i pro občany naší městské části.

 

Souběžně s rekonstrukcí za 550 miliónů objektu Hotel Opatov dlouhodobě upozorňujeme i na nedobrý stav sesterské budovy “Sandra”, která je v majetku přímo městské části Praha 11 a je nyní bohužel využívána mj. jako ubytovna zahraničních dělníků. Tento svým rozsahem identický objekt zakoupila městská část v roce 2013 za 336 miliónů korun v době, kdy byl starostou náš zastupitel Dalibor Mlejnský. Ten chtěl objekt dlouhodobě přebudovat na bytový dům pro startovací bydlení pro mladé rodiny, pro ústupové bydlení seniorů, pro byty ve veřejném zájmu pro ty, kteří působí ve prospěch občanů Jižního města – například učitele, strážníky, hasiče, zdravotní sestry apod.

 

I na tento objekt (Sandra) chce magistrát poskytnout dotace na opravy ve výši 220 miliónů korun. Původní odhady na opravu se navíc pohybovaly okolo částky 80 miliónů korun. Tento neslýchaný nárůst nákladů, který půjde z peněz daňových poplatníků, jde zcela na vrub skandální a dlouhodobé letargii radnice Prahy 11 problém Sandry po komunálních volbách 2014 jakkoli efektivně řešit. Pikantním dovětkem je snad i to, že nejhlasitějšími kritiky nyní navrhované rekonstrukce a revitalizace obou budov je právě politická strana bývalého starosty Štylera, která ze “Sandry” udělala svojí nečinností ghetto se zvýšeným výskytem závadových osob i kriminality. Něco takového považujeme my u objektu městské části za nepřípustné.

 

Naši zastupitelé proto budou podporovat rekonstrukci obou objektů tak, aby sloužily zájmům jihoměstských občanů, tedy konkrétně:

  1. v případě budovy hotelu Opatov rekonstrukci magistrátem při splnění podmínek vybudování bytů pro seniory, handicapované, matky-samoživitelky či startovací byty pro mladé.

2. co nejrychlejší zrušení současného způsobu využívání objetku Sandra jakožto     ubytovny. Praha 11 nemá suplovat soukromé podnikatele v poskytování ubytování.  Jako řešení spatřujeme neprodlenou rekonstrukci budovy ze strany radnice MČ Praha 11 s využitím dotace magistrátu a přetvoření její funkce na byty startovacího bydlení pro mladé rodiny, pro ústupové bydlení seniorů, pro byty ve veřejném zájmu pro ty, kteří působí ve prospěch občanů Jižního města.

 

za Klub zastupitelů JMND

Rostislav Korbel, korbel@jmnd.cz