15 Pro '15
Úžasný milionový byznys, samozřejmě, křišťálové čistý 🙁 Všichni víme, že nové vedení radnice jako první v novodobé porevoluční historii nezískalo z dotací [...]

Úžasný milionový byznys, samozřejmě, křišťálové čistý 🙁

Všichni víme, že nové vedení radnice jako první v novodobé porevoluční historii nezískalo z dotací magistrátu hl. města Prahy ani korunu. A tak se starosta Štyler s radním Kosem oba HPP 11 rozhodli prodávat majetek respektive byty MČ Prahy 11.

Jak tvrdí, chtějí prodávat byty transparentně v elektronické aukci. S tímto určitě nemám problém a nikdo z opozičních zastupitelů toto nezpochybňuje.

Problém je úplně jinde. Zajímá mě kdy, jak a kým byla vybrána firma Gavlas, která elektronickou aukci bytů provádí. Když jsme se na to ptali na zastupitelstvu, bylo nám řečeno, že tuto společnost vybrala rada MČ a že je to výhodné, protože to městskou část nic nestojí.

Výhodné to určitě je a to pouze pro firmu Gavlas. Tomu nevěříte!!!

Zjistili jsme, jaké provize bere Gavlas za prodej každého bytu v el. Aukci.

  1. Každý účastník aukce musí složit zálohu 100 tisíc korun na účet realitní kanceláře! Nikoliv do notářské nebo advokátní úschovy, jak je slušným zvykem. Kolik realitek už připravilo své klienty o rezervační zálohy?
  2. Z této zálohy se pak platí provize Gavlasu, 3% z vyvolávací ceny (neboli z odhadu) bytu.
  3. Další 4% si pak Gavlas účtuje za rozdíl mezi vyvolávací cenou a prodejní cenou.

Uvedu příklad: byt 3+1, odhadní (vyvolávací) cena 1,5 milionu = provize 3% to je 45 tisíc. Dále, byt se v aukci prodá za 2,5 milionu. Rozdíl mezi odhadem a prodejem je 1 milion. Další provize 4% = 40 tisíc. Dohromady je provize Gavlasu z jednoho bytu 85 tisíc korun.

Společnost Gavlas prodala v elektronické aukci pro městskou část zatím 18 různě velkých bytů za pouhé dva měsíce. Jejich provize byla odhadem cca 1,3 milionu korun.

HPP 11 se rozhodlo prodat v příštím roce všech 195 nových bytů „Zahrady Opatov“. Pokud budu počítat průměrnou provizi z jednoho bytu na 80 tisíc, pak Gavlas v příštím roce vydělá cca 15 milionů korun!!!

A já se ptám starosty Štylera a místostarosty Kosa: „GAVLAS, čí je to kamarád?“

Ještě více mě zaráží reakce některých zastupitelů z HPP 11. Do včerejšího zasedání zastupitelstva neměli ani ponětí o tom, že Gavlas nějakou provizi z prodeje bytů vůbec má, aby nám po té, co se to od nás dozvěděli, řekli, že je normální, že každá realitní kancelář bere přece provizi. Ano bere, ale za práci.

Každý realiťák vám řekne, že musí inzerovat nemovitost na placených portálech, dělat prohlídky bytů, soutěžit v prodeji s jinými realitkami, sepisovat rezervační smlouvu, spolupracovat s notářem kvůli úschově rezervační zálohy, spolupracovat s advokátem, který připraví smlouvy, vyřizovat hypotéky, postarat se o zápis na katastru a po celou dobu se starat o klienta a reagovat na různé nepředvídatelné věci, které během celé doby prodeje mohou nastat. Ale hlavně, hlavně musí mít co prodávat!!! Pokud mu dá někdo exkluzivitu na prodej svého bytu, tak je to opravdu terno.

A tohle je tzv. SUPER TERNO.

Rada MČ Prahy 11, pan starosta Štyler a radní Kos oba HPP 11 nabídli firmě Gavlas prodej zatím 18 bytů a pravděpodobně i dalších 195 bytů exkluzivně a naprosto bez rizika. Společnost Gavlas dokonce nepřipravuje ani smlouvy, to dělá MČ Prahy 11. Co tedy dělají?

Když si přečtu, co jsem napsal, musím se znovu zeptat Štylera s Kosem: „pánové, čí je to kamarád?“

Petr Sýkora JMND