23 Bře '17

Senátor za Prahu 11 Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11) a zároveň místní městský zastupitel Ladislav Kos byl přistižen a usvědčen videozáznamem z toho, že při hlasování na zasedání zastupitelstva MČ Prahy 11 hlasoval za další zastupitelku a zároveň jeho vlastní senátní asistentku Šárku Zdeňkovou. Podle právního posudku, který si nechala zpracovat opoziční strana Jižní Město – náš domov tak Kos zcela jednoznačně porušil nejen slib zastupitele, ale především zákon o hlavním městě Praze a také jednací řád místního zastupitelstva. “Hlasování za jiné zastupitele, je stejně jako v případě senátního i sněmovního hlasování, je nejen nepřípustné, ale i nezákonné, protože tím dochází k porušení principu poměrného zastoupení, kdy každý člen zastupitelstva má pouze jeden hlas. Z tohoto důvodu nelze hlasovat například ani na základě plné moci od jiného člena zastupitelstva či parlamentu,” vysvětlil důvody opoziční zastupitel Rostislav Korbel (Jižní Město – náš domov).

Toto porušení etiky i zákonů, kdy senátor a zastupitel Kos hlasoval za sebe i kolegyni, se událo při obstrukčním bodě č.13 o radničních novinách Klíč, jehož předkladatelkou byla přitom sama Zdeňková. Záznam zpochybněného hlasování dokládají i dva videozáznamy ze zasedání zastupitelstva, které opozice dnes zveřejnila i na internetu. Na videozáznamu je vidět, jak se Kos naklání k hlasovacímu zařízení Zdeňkové a tiskne na ní hlasovací tlačítko. To nelibě komentují i přítomní občané. Na jejich adresu pak Kos dodává, ať na něj dotyční “podají téóčko (trestní oznámení)”. Opozice na dnešním, tedy dalším, zasedání zastupitelstva na sporné hlasování upozornila a podává v této věci podnět na kontrolní výbor městského zastupitelstva a také na pražský magistrát.

Výňatek z právního posouzení uvedeného jednání vypracovaného pro JMND: “V prvé řadě jde o ust. § 51 odst. 1 ZMP, podle kterého je člen zastupitelstva povinen vykonávat svůj mandát osobně v souladu se svým slibem. Člen zastupitelstva se tedy při výkonu svého mandátu nemůže dát nikým zastoupit na základě plné moci nebo jiného zmocnění, a to ani jiným členem téhož zastupitelstva. Pokud člen zastupitelstva hlasuje za jiného člena téhož zastupitelstva, porušuje tím jednak výše zmiňované ust. § 51 odst. 1 ZMP, jednak slib člena zastupitelstva městské části, který upravuje ust. § 87 odst. 2 ZMP a který zní: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu městské části a jejích občanů, řídit se Ústavou a zákony České republiky”…..současně v konkrétním případě dochází k porušení ust. čl. 12 odst. 7Jednacího řádu Zastupitelstva městské části Praha 11, kdy hlasování probíhá tak, že každý člen zastupitelstva hlasuje výhradně sám za sebe…”

Pozdvižené obočí vyvolává i fakt, že senátor Kos zaměstnal bez výběrového řízení jako svoji senátní asistentku právě Šárku Zdeňkovou, v minulém roce odvolanou z postu radní pro životní prostředí. Do Senátu byl přitom Ladislav Kos zvolen jako společný kandidát i za Pirátskou stranu. Ta strana, která přitom dlouhodobě hlasitě kritizuje klientelismus a přidělování lukrativních míst asistentů poslanců a senátorů kamarádům a rodinným příbuzným. “Porušení těchto deklarací a slibů bylo přitom prvním viditelným krokem senátora Kose po jeho zvolení,” dodal Korbel z JMND.

90 Comments

 • poker espn poker champion poker night emoji poker night emoji pokerstars account poker night emoji poker equity pokerstars usa poker rooms free

  Odpovědět
  • Přidal Mariaquind
  • 24.3.2017 at 2:06
 • I want to show my gratitude for your kindness giving support to folks that must have assistance with in this study. Your personal commitment to getting the message all-around has been particularly functional and have really enabled many people just like me to attain their desired goals. This invaluable facts implies a whole lot a person like me and additionally to my peers. Thank you; from everyone of us.

  Odpovědět
 • Spot on with this write-up, I actually assume this website wants far more consideration. I抣l probably be once more to read way more, thanks for that info.

  Odpovědět
 • Thank you for all of your efforts on this blog. Gloria takes pleasure in carrying out investigation and it's easy to understand why. We notice all regarding the lively form you make both interesting and useful suggestions through the web blog and encourage participation from some others on that subject and our princess is without question starting to learn so much. Enjoy the rest of the year. You're performing a great job.

  Odpovědět
 • I precisely needed to say thanks once more. I'm not certain the things that I would have taken care of in the absence of the type of concepts provided by you over such subject matter. Entirely was a very hard situation for me personally, nevertheless witnessing this expert approach you handled the issue took me to weep for happiness. I will be happy for the work and then pray you find out what a powerful job your are getting into training people all through your website. Probably you have never encountered all of us.

  Odpovědět

Zanechat komentář