06 Zář '18
PaeDr. Mgr. Ladislav Kárský68 let Kandidát JMND č. 5 do komunálních voleb v MČ Praha 11 Povolání: trenér a bývalý [...]
PaeDr. Mgr. Ladislav Kárský68 let

Kandidát JMND č. 5 do komunálních voleb v MČ Praha 11

Povolání: trenér a bývalý úspěšný atlet
– běžec (reprezentant ČR v atletice 1970 – 1982, 26 startů v reprezentaci na mezinárodních utkáních , 12x mistr Československa, 5x mistr České republiky)

Ženatý, 2 dcery

Zájmy: sport, literatura, historie, atletická historie a statistika

Ladislav Kárský je předsedou oddílu atletiky Sparta Praha, předsedou oddílu atletiky PSK Olymp Praha a členem prezidia TJ, místopředsedou Pražského atletického svazu a předsedou Atletiky Jižní Město.

Kdy jste poprvé trénoval?

Můj život je spjatý s atletikou celoživotně. Byl jsem dlouhodobě úspěšným reprezentantem a českým rekordmanem, moji svěřenci dovezli z vrcholných mezinárodních akcí od OH, MS i ME medaile, trénovat jsem začal bezprostředně po ukončení mé atletické reprezentační kariéry.

Kdy jste trénoval naposledy?

Na tu otázku těžko odpovědět, kdybych ji měl vzít s humorem, tak odpovím po pravdě, že včera a to se děje prakticky každodenně posledních 5 let převážně ve sportovním areálu Hrabákova na jihoměstském Chodově. Výkonnost našich jihoměstských atletů je spojená s mou každodenní prací.

Kdy a proč jste se začal věnovat dětem na Jižním Městě?

Po zjištění, že na největším sídlišti v České republice neexistuje atletický oddíl, jsem jako atletický patriot k rozhodnutí, že to musím vzít do svých rukou. Ten čas nadešel v dubnu 2013. Založil jsem oddíl a pro jeho rozvoj jsem dělal a dosud dělám už 5 let maximum. Cílem činnosti oddílu od jeho vzniku bylo volnočasové využití dětí a mládeže z Jižního Města a okolí, jejich zapojení do pravidelné všestranné atletické přípravy a následně do závodění za Jižní Město.

Jaké další projekty děláte?

Pořádáme běžecké závody pro děti a mládež se stovkami účastníků v rámci Poháru Běžeckých Nadějí, především Jarní běhání a Podzimní Běhání na Jižním Městě. Zájem je také ze strany rodičů i dětí o tradiční atletický čtyřboj Závod rodičů s dětmi.

Proč si myslíte, že právě atletika je pro děti a mládež zajímavá? Je tolik tzv. moderních sportů…

Například mohu zmínit zavedení pilotního programu Atletika do škol, který jsem při svém dřívějším působení na jihoměstské radnici rozjel a možná i to pomohlo zájmu o atletiku školní populace do našeho oddílu. Atletika je královnou sportů a zájem o všestrannou přípravu, kterou atletika nabízí a je pro ni příznačná, i přes velké možnosti výběru jiných sportů, je až nečekaně vysoký.

A to nemluvím jenom o příkladu našeho oddílu. Mluvím-li o vlastní zkušenosti, tak vím, že zájem o atletiku v podobě nárůstu členské základny čítající na 400 atletů ve věku od 6 do 17 let je ukazatelem toho, že atletika je pro děti a mládež zajímavým sportem.

Proč by měl být na Jižním Městě atletický stadion?

Po pěti letech činnosti oddílu, vlastně už v jeho průběhu, dosáhli naši mladí atleti úspěšných výsledků nejen na pražské, ale v mnoha případech na celorepublikové úrovni a ti nejlepší z nich už reprezentovali Českou republiku na mezinárodních akcích. Při našich tréninkových možnostech na školních hřištích jsme dosáhli téměř nemožné a v atletickém hnutí se stalo jméno oddílu Atletika Jižní Město doslova meteorem a jihoměstský region může být na to právem hrdý. Jako nejúspěšnější individuální sport v našem regionu by si atletika zasloužila to, co je běžné v jiných pražských regionech, v krajských i malých městech a to je mít regulérní stadion závodních parametrů. Příkladů bych mohl jmenovat mnoho. Kvalitní zimní příprava se neobejde bez halové přípravy a chci věřit tomu, že „světýlko na konci tunelu“ v podobě výstavby atletické haly na Jižním Městě se stane realitou. Žijeme na největším sídlišti v České republice, naše lokalita s množstvím dětí z devíti základních škol, možných budoucích atletů, k tomu přímo vybízí a vytváří perspektivu. Bez zmíněného zázemí k přípravě a závodění i sebevětší úsilí zkušených činovníků a jejich už pětileté úsilí bude sotva naplněno, jak po stránce sportovní, tak i sportovně organizační. My si přejeme jenom to, aby naši dorůstající mladí atleti závodili v jihoměstských barvách a neodcházeli v příštích letech do lepších podmínek zavedených oddílů.

Máte jako trenér a předseda oddílu nějaký cíl, nesplněný sen?

Sny se snažím po celý můj produktivní život přibližovat realitě, což se mi podařilo. Jedním z mých současných cílů je pokračovat na Jižním Městě v tom, co se za pět let činnosti oddílu Atletika Jižní Město dosud podařilo. Nejen to, na srdci mi leží rozvoj sportu na Jižním Městě jako celku. Osobně se domnívám, že se pro školní, mládežnický sport, pro aktivní pohybovou aktivitu seniorů, pro možnosti aktivního sportování jihoměstské populace se dá dělat více než doposud v posledních letech. Sportu na různých úrovních jsem se věnoval celoživotně a svými zkušenostmi bych i k tomutochtěl přispět.