22 Úno '16
Mimořádné zastupitelstvo je nucen svolat starosta Prahy 11 Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11) kvůli svému záměru odtrhnout jím řízenou [...]

Mimořádné zastupitelstvo je nucen svolat starosta Prahy 11 Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11) kvůli svému záměru odtrhnout jím řízenou městskou část od zbytku hlavního města. Místní opozici i zástupcům koaličních stran se nelíbí, že s nimi ani s občany starosta svůj plán vůbec nekonzultoval a ostře s ním nesouhlasí. Opozice i koaliční strany původně vyzvaly starostu k dobrovolnému svolání mimořádného zastupitelstva, které mělo mít na programu jediný bod – starostův plán na odtržení „Jižáku“ od zbytku Prahy. Ten to odmítl a tak při druhém pokusu vyřešit starostovy separatistické tendence na veřejném zasedání naštvaní zastupitelé neponechali nic náhodě – prostřednictvím podatelny dnes předali žádost o svolání mimořádného zastupitelstva se zákonem požadovanými podpisy třetiny všech zastupitelů. Jsou mezi nimi podpisy koaličních zastupitelů za ANO i TOP 09 a také podpisy zastupitelů opozičních stran.

Starosta Štyler tak nyní nemá na výběr a mimořádné zastupitelstvo musí do 15 dní svolat. „Překvapuje nás, že starosta doposud nevydal ke svému záměru žádné oficiální stanovisko – nic není zveřejněno na webu ani žádným jiným oficiálním způsobem. Alespoň nyní tak bude nucen svůj záměr vysvětlil na veřejném zasedání zastupitelstva. A jsme opravdu zvědaví, čím má tento svůj plán podložený, s kým jej konzultoval a kolik to již městskou pokladnu stálo,“ ptá se v této souvislosti opoziční zastupitel Rostislav Korbel (Jižní Město – náš domov).

Opozice považuje Štylerův nápad na odtržení za snahu odvést pozornost od nefunkční radnice. „Starosta Štyler uvádí jako důvod k odtržení údajný nedostatek peněz v rozpočtu, přitom ale vyhazuje špatným hospodařením z okna desítky miliónů korun ročně. Ve světle toho, že od magistrátu nebyla jím řízená radnice navíc schopna získat na dotacích jako jediná městská část ani korunu, se navíc spíš zdá, že jde o jeho pomstu magistrátu za vlastní neschopnost. Na Jižáku ale již nyní prakticky nefunguje údržba zeleně, v zimě radnice nechává raději namrzlé a zasněžené chodníky. Investice do majetku a rozvoje pro letošní rok se blíží nule a aby toho nebylo málo, tak starosta a spol. cenzurují radniční noviny a odmítají do nich v rozporu se zákonem pustit názory opozice. Za této situace by jakékoliv další osamostatnění Jižnímu Městu přineslo pouze ještě více zkázy,“ říká Rostislav Korbel.