11 Lis '15
11.11.2015 (PRAHA 11) – V programovém prohlášení Rady MČ Praha 11 pro toto volební období se v části věnované sportu [...]

11.11.2015 (PRAHA 11) – V programovém prohlášení Rady MČ Praha 11 pro toto volební období se v části věnované sportu a volnočasovým aktivitám doslova píše: „Sport si zaslouží co největší možnou podporu ze strany radnice Prahy 11. Oproti minulosti však nebudeme podporovat sportovní aktivity na základě politických „zásluh“ a konexí“ a zároveň se rada také zavazuje, že „připraví novou sportovní koncepci a transparentní metodiku financování sportovních klubů, oddílů a tělovýchovných aktivit“.

Výsledek rok volbách? Přesný opak slibovaného – transparentnost v podání současného vedení Prahy 11 je exemplární ukázkou organizovaného klientelismu, nejen zcela v rozporu s programovým prohlášením, ale i proklamovanou transparentností. Je výsměchem voličům i sportovcům z Prahy 11.

 

Horník & Praha 11, s.r.o

Ústřední postavou příběhu je Michal Horník, předseda sportovní komise a zastupitel za Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), jeho otec Jan Horník a samotné Hnutí pro Prahu 11, které v posledních volbách ovládlo místní radnici.

 

U osoby M.Horníka se sbíhá nepřehledný propletenec firem, sdružení a organizací. Mnohé z nich využívají nadstandardní přístup k veřejným financím. Již v minulosti na své aktivity získal milióny korun z veřejných rozpočtů, jak od města, tak i od magistrátu. „Vše nasvědčuje tomu, že si skupina okolo pana Horníka v součinnosti s HPP 11 udělala z radničního rozpočtu tak trochu vlastní kasičku,“ říká kritik tamních poměrů Rostislav Korbel, opoziční zastupitel z hnutí Jižní Město náš domov (JMND).

 

 

Dotace? Jen pro vyvolené

Exemplární příklad střetu zájmů a klientelistického jednání se odehrál v letošním roce prakticky ihned poté, co HPP 11 ovládlo radnici i sportovní komisi, která rozděluje dotace místním sportovním klubům. Michal Horník je vedle svých sportovních a podnikatelských aktivit zároveň zastupitelem za HPP 11 v městském zastupitelstvu a taktéž předsedá i tzv.sportovní komisi, která rozděluje z obecní kasy příspěvky na sportovní kluby a dětský sport. Tuto komisi ovládá on a potažmo HPP 11 s pomocí dalších osob –  Renatě Klíčové (činné v SOS Háje ) a Ladislava Kose (stejnojmenného syna místostarosty za HPP11).

 

Ve dvou kolech grantového řízení si M.Horník ve sportovní komisi de facto sám navrhl a sám také schválil to , že jím řízené či ovládaná sdružení a organizace dostaly z rozpočtu jen za letošní rok 633.000 korun (FC Háje a Háje SOS). To by samo o sobě divné nebylo, protože sportovní kluby a mládežnický sport podporují všechny pražské radnice i magistrát. Co je ale jasným důkazem střetu zájmů a klientelistického jednání je skutečnost, že další sportovní kluby, které jsou co do počtu členů i mládeže naprosto srovnatelné (ale nejsou personálně či politicky propojené s vedením radnice Prahy 11 (mj. FK Dukla JM, Dukláček, TJ Chodov, Mikulka) přitom získaly téměř 7x méně peněz než HPP 11 spřízněné organizace (98.400 korun).

 

 

1

23

 

Tento přístup, který pokud není za hranicí zákonů tak je podle opozičních zastupitelů přinejmenším hluboko za hranicí slušné politiky i slušného chování, přitom není jediný, ale je symptomatický. Podobný přístup totiž současné vedení radnice aplikuje ke svým „koním“ i v dalších oblastech.

 

Parkoviště straníkům za hubičku

V roce 2011 vypověděla radnice Prahy 11 smlouvu Fotbalovému klubu TJ Háje Jižní Město na od města pronajatý pozemek Gregorova, sloužící jako placené parkoviště. Chtěla totiž vypsat nové transparentní výběrové řízení, protože díky průzkumu trhu věděla, že za pronájem může získat výrazně více peněz do městské kasy. I když se Fotbalový klub TJ Háje Jižní Město proti výpovědi bránil, výpověď nakonec zůstala právoplatná. Přišly volby, a i přestože výpověď byla soudem uznána za platnou, Horníkův klub využívá bez jakéhokoli právního důvodu parkoviště do dnešního dne. Město tak prakticky „sype“ do Horníkovy kapsy 200-300.000 korun, které by dostalo za tržní nájem od jakéhokoli jiného nájemce. V dopise pražskému magistrátu z 18.11.2013 navíc Horník deklaruje, že veškerý zisk z tohoto parkoviště slouží výhradně k financování činnosti sportovního klubu. Tuto skutečnost však nikdy nedoložil

 

Kvůli podezření ze spáchání několika trestných činů, včetně zneužití pravomoci veřejného činitele, podal na současné vedení radnice trestní oznámení i bývalý starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.

 

Pomsta názorovým oponentům? Na dětech!

Jaký dvojí metr radnice uplatňuje vůči svým chráněncům a proti svým názorovým oponentům se ukázalo jasně i nedávno v kauze hřiště Mikulova.

Na tomto hřišti hraje FK Dukla jižní Město, které je nejen sportovní konkurencí Horníkových klubů, ale také někteří její členové se kriticky vyjadřují proti radnici. Takže zatímco Horníkova TJ Háje Jižní Město již čtyři roky využívá bez platné smlouvy komerční parkoviště, „úplnou náhodou“ dostane správce hřiště firma Time4Sport okamžitou výpověď kvůli drobnému nedoplatku za jednorázové zpoždění v platbě. Tato firma přitom poskytovala Dukle hřiště zdarma. Na hřišti hrající děti z Dukly tak nemají pro své setrvání žádný právní podklad.

 

Uzurpování kontroly

„Chobotnice z Jižáku“ je dobře chráněna i politicky – oproti všem standardním demokratickým zvyklostem vedení radnice v čele s HPP 11 obsadilo všechny pozice v kontrolním výboru svými lidmi. Prakticky tím znemožňují jakékoli objektivní vykonávání kontrolní činnosti radnice. „Dnes to na radnici funguje v zásadě tak, že pan Horník si navrhne dotaci, syn místostarosty Kose z ANO mu ji odhlasuje, jeho otec z HPP 11 schválí a vše na závěr „zkontroluje“ Jiří Krautwurm z HPP 11, který vede kontrolní komisi,“ přibližuje „rozhodovací“ proces na radnici Prahy 11 další opoziční zastupitel Petr Sýkora (JMND).