06 Zář '18
Září – nástup do škol a školek Letošní horké léto přineslo dětem krásné prázdniny. I když meteorologové předpovídají na září [...]

Září – nástup do škol a školek

Letošní horké léto přineslo dětem krásné prázdniny. I když meteorologové předpovídají na září rovněž nadprůměrné teploty, přece jen září přináší nepříjemné výkyvy teplot mezi teplotami ranními a odpoledními. To je příčinou zvýšené nemocnosti u dětí, zejména od poslední zářijové dekády. Druhou příčinou nástupu zánětů horních a dolních dýchacích cest je kromě vrtkavého počasí, setkání s infekcemi v novém kolektivu dětí ve školkách a školách.

Většina akutních zánětů horních a dolních dýchacích cest začíná jako prostý zánět nosohltanu. Nosohltan je malý prostor vzadu za nosem, který spojuje nosní a ústní dutinu. V důsledku podráždění způsobené změnou teploty vzduchu nebo infekcí se zvyšuje sekrece hlenu z nosohltanu a vzniká tak nepříjemné zahlenění, kterému se lidově říká “zadní rýma” nebo také nemoc z nachlazení. A od zánětu nosohltanu již není daleko ke kašli, rýmě, zánětu středního ucha, zánětu hltanu či k angíně.

Prevencí je zejména otužování během celého roku. Například zakončení koupele vlažnou sprchou je dobrý návyk, který vede k celkovému otužování těla. Důležité je rovněž přiměřené oblékání, nejlépe několik tenkých vrstev oblečení, které lze během dne odkládat.

Přeji vám, ať jsou děti co nejméně nemocné a ať se jim ve školce i škole líbí.

MUDr. Jitka Vydrová, primářka, poliklinika Opatovská Kandidátka JMND č. 7 do komunálních voleb v MČ Praha 11