26 Dub '16
Záměrnou cenzuru v radničních novinách Klíč potvrdilo vedení radnice Prahy 11 na čtvrtečním veřejném zasedání svého zastupitelstva. Radní a členka [...]

Záměrnou cenzuru v radničních novinách Klíč potvrdilo vedení radnice Prahy 11 na čtvrtečním veřejném zasedání svého zastupitelstva. Radní a členka redakční rady Šárka Zdeňková (Hnutí pro Prahu 11) se dokonce veřejně přiznala k tomu, že zveřejnění některých příspěvků záměrně zamítla, protože se jí nelíbily a nepovažovala je za správné. V několikahodinové rozpravě praktiky radnice kritizovali nejen naši opoziční zastupitelé z Jižní Město náš domov, ODS, KSČM i ČSSD, ale i někteří zástupci koaličních stran, mj. z TOP 09. Podle většiny z nich nepřísluší vedení radnice naprosto posuzovat názorovou „správnost“ opozičních článků ke zveřejnění.

„Na dlouhodobě neuvěřejňování názorů opozičních zastupitelů v rozporu se zákonem upozorňujeme dlouhodobě. Začátkem března jsme navíc zveřejnili přesvědčivé důkazy, ze kterých vyplývá, že radnici vedoucí Hnutí pro Prahu 11 veřejné peníze opakovaně zneužilo radniční noviny k politické reklamě v hodnotě téměř půl miliónu korun, které nikomu nezaplatilo,“ vysvětlil náš zastupitel Rostislav Korbel, který se sám osobně stal několikrát obětí cenzorských zásahů ze strany radní Zdeňkové. JMND zvažuje i podání soudních žalob, protože po novele tiskového zákona se svého práva na zveřejňování naposledy u soudu domohl i zastupitel ze severočeské Krupky.

Podle starosty Prahy 11 Jiřího Štylera (HPP 11) členové jeho strany nepožívají ve vztahu k radničními periodiku žádných zvláštních výhod. Vedení radnice však již nebylo schopno vysvětlit, jak je možné že zastupitelé HPP 11 mohli zaslat do novin Klíč články reagující na kritiku z řad opozice několik dní po redakční uzávěrce, která má být závazná pro naprosto všechny zastupitele. „Současné vedení se chová mnohem hůře než bývalé vedení radnice, které za jeho přístup k radničním novinám tak dlouho a tak vytrvale kritizovali,“ reagovali na zasedání občané Prahy 11.

V následném hlasování nakonec prošel návrh bývalého místostarosty Ladislava Kose (také HPP11), aby byla vytvořena metodika k uveřejňování příspěvků zastupitelů. „Tím se radnice fakticky přiznala, že žádná metodika doposud neexistovala a kritické příspěvky k činnosti radnice a radních putovaly bez zdůvodnění mnohdy rovnou do koše, případně byly opatřeny výchovnými komentáři koalice a představitelů HPP11,“ doplnil Rostislav Korbel.

O zneužívání radničních novin jsme informovali již 1.března. Více zde.