28 Lis '18
Téměř dva měsíce od komunálních voleb nemá Jižní Město zvolenou novou Radu. Jsme jedinou velkou městkou částí, která není schopná [...]

Téměř dva měsíce od komunálních voleb nemá Jižní Město zvolenou novou Radu. Jsme jedinou velkou městkou částí, která není schopná tento důležitý orgán navolit. A důvod? Strany, které dostaly největší mandát od voličů prostě nejsou schopny erudovaného politického vyjednávání. Ano, do politiky také patří kompromisy, ať se nám to líbí nebo ne. A toho vítězové voleb HPP11 a Piráti evidentně nejsou schopni.

Dovolím si parafrázovat citaci J.Štylera (z článku vydaného v Pražském deníku) lídra kandidátky vítězného Hnutí pro Prahu 11: „Je to zrada a podraz na voličích, když Štyler není ochotný akceptovat vůli voličů a začít konečně vyjednávat s ostatními stranami tak, aby městská část měla fungující vedení.“

O objektivitě článku vydaného 24. 11. v již zmíněném deníku si každý rozumný čtenář udělá obrázek sám. (Stejně tak jako o vědomostech autora, který píše pražské zprávy a ani neví, že Jižní Město se píše s velkým M.) Každopádně i tak bych se (nejen k němu) chtěl vyjádřit.

Ano, kandidoval jsem jako dvojka na kandidátce našeho politického uskupení Jižní Město – náš domov. A ano, dva naši zastupitelé odstoupili. Oba dva svoje důvody voličům veřejně vysvětlili a odůvodnili je relevantními argumenty. Ono tohle politikaření, napjatá atmosféra a veřejné osočování kandidátů, které na Jižním Městě panuje již dvě volební období, je pro mnohé lidi opravdu tvrdým oříškem. Jsou toho „dobrým“ příkladem i vyjádření J.Štylera pro Pražský deník, kde opět popustil uzdu své bujné fantazii a za mým angažmá v zastupitelstvu jedenácté městské části zase vidí všechny čerty a vytváří tak divoké teorie, že by se za ně nemuseli stydět ani autoři sci-fi. Podotýkám, že J.Štyler, poté co byl v roce 2016 odvolán z funkce starosty, dobrovolně nastoupil na “sociálku” a šest měsíců pobíral podporu v nezaměstnanosti. Následně si v televizní reportáži stěžoval, že v padesáti letech nemůže sehnat zaměstnání, protože ho nikdo nechce. Opravdu odborník k pohledání a ideální komentátor všeho dění na Praze 11.

​Rád bych se také vyjádřil k diskuzím ohledně mého „vykřížkování“ voliči naší strany JMND. Voliči Jižní Město – náš domov mne „nevykřížkovali“.  Voliči JMND dali svůj hlas celé straně, tedy 45 hlasů jednotlivým kandidátům. K těmto hlasům přidali hlasy voliči jiných stran tím, že křížkovali naše jednotlivé kandidáty. Nejvíce těchto preferenčních hlasů získali od nevoličů JMND naši kandidáti Petr Souček a Jitka Vydrová.Hodně lidí si to plete s parlamentními volbami, kde lidé volí svoji stranu a zde mohou kroužkovat své favority, to v komunálních volbách není možné. Tímto způsobem se například do sněmovny vždy dostane Marek Benda. Mimochodem k posunu na kandidátce u komunálních voleb dochází v případě, že kandidát dostane více jak 10% průměru ostatních. Takového výsledku dosáhlo 8 kandidátů JMND. Z ostatních stran toho dosáhl pouze Petr Jirava z ANO. To hovoří o tom, že kandidáti JMND byli velmi atraktivní pro voliče ostatních stran. Preferenční hlasy pro kandidáty naší strany byly tak těsné, že jsem například obdržel o 23 hlasů méně než třetí v pořadí a 3 hlasy méně než čtvrtý v pořadí. Jedná se tedy o rozdíl necelého jednoho voliče z Jižního Města, který disponuje 45 hlasy.

 

Na závěr si dovolím vyzvat všechny nově zvolené zastupitele napříč politickým spektrem: “přestaňme s osobními urážkami a osočováním a hledejme způsob k rychlému zvolení nového starosty, nové rady, komisí a výborů. Je to v zájmu občanů Jižního Města”.

 

Dalibor Mlejnský