07 Říj '15
Novým hlavním městem české cenzury je pražská jedenáctá městská část. Tento nelichotivý titul udělili zdejší radnici místní opoziční zastupitelé. „Současné [...]
Novým hlavním městem české cenzury je pražská jedenáctá městská část. Tento nelichotivý titul udělili zdejší radnici místní opoziční zastupitelé. „Současné vedení radnice tvořené Hnutím pro Prahu 11, ANO 2011 a TOP 09 cenzuruje, používá fotomontáže a z obecních novin si udělalo z veřejných peněz financované místo své vlastní politické agitace, do kterého obstrukcemi znemožňují přístup opozici i o radnici kriticky smýšlejícím občanům,“ vypočítává důvody celá místní opozice tvořená zastupiteli z politických stran Jižní Město – Náš domov (JMND), ČSSD, nezávislí a KSČM.
 
Vedení radnice například neodpovídá na interpelace v řádné lhůtě do 30 dnů. Velkým problémem jsou ale i celé měsíce trvající obstrukce, kdy opozici z řad JMND, ČSSD a dalších stran znemožňuje radnice reagovat na aktuální dění v radničních novinách Klíč, které jsou přitom financovány z veřejných peněz a možnost v nich reagovat ukládá přímo tiskový zákon. Při projednávání městského rozpočtu také vedení radnice v příkrém rozporu se zákonem o Hlavním městě Praze neumožnilo přihlásit se do diskuse všem zastupitelům, kteří o ní měli zájem.
 
Další případy nestandardních postupů nejsou ale na Jižním Městě podle opozice žádnou výjimkou. Naprosto proti běžným demokratickým zvyklostem si vedení radnice ponechalo i vládu nad kontrolním výborem. „Došlo tak k paradoxní a v ČR nebývalé situaci, kdy vládnoucí garnitura sebere základní demokratickou kontrolní funkci opozici. Všichni si určitě dokáží celkem barvitě představit, jak taková sebekontrola činnosti a hospodaření musí v praxi vypadat,“ říká zastupitel za JMND Rostislav Korbel.
 
„Poslední, tentokráte naštěstí úsměvnou eskapádou bylo amatérské vymazání člověka z fotky, na které starosta Štyler debatuje s náměstkem primátorky Stropnickým. Na fotce z toho nebožáka zůstalo jen jízdní kolo, na internetu běží dokonce vtip, kde ho přirovnávají k neviditelnému filmovému Predátorovi z Prahy 11,“ popisuje další zastupitel JMDN Petr Sýkora, podle kterého radnice neumožňuje například ani propagaci dětských a sportovních akcí na radničním Facebooku pokud zrovna nepochází k radnici „přátelských“ a nekritických organizací.