16 Zář '16
Městská část Praha 11 aktuálně žije svým malým skandálem. Poté, co starosta Jiří Štyler z Hnutí pro Prahu 11 nechal [...]

Městská část Praha 11 aktuálně žije svým malým skandálem. Poté, co starosta Jiří Štyler z Hnutí pro Prahu 11 nechal vytesat své jméno a funkci na nově postavený kříž na Chodovském hřbitově, ptají se místní polici, jak je to možné. Stavbu kříže totiž schvalovalo zastupitelstvo a instalaci financovala městská část. Žádný nápis tam není, řekl dokonce včera Štyler. Fotografie, které má Echo24.cz k dispozici, však dokládají opak.

„Nápis na kříži byl vyryt na můj popud, protože jako praktikující katolík jezdím po ČR a všímám si toho, že na takových křížích je často vyryto jméno toho, kdo se o stavbu zasadil nebo jméno donátora,“ obhajuje své jednání pro Echo24.cz starosta Štyler. Dále však také přiznává, že se zasadil o to, aby celková cena kříže byla snížena, a tak si i zásluhy ve formě vyrytého jména má právo nárokovat. „Původně jsem chtěl, aby tam bylo vyryto, že za výstavbu se zasadil starosta Štyler, ale bylo to moc dlouhé,“ dodává Štyler.

Celým incidentem se také ve čtvrtek zabýval finanční výbor městské části Prahy 11. Podle zastupitele Vojtěcha Bayera z KSČM podal výbor podnět kontrolnímu výboru s tím, aby financování kříže prošetřila. „Je třeba to prošetřit, protože to platila Praha 11,“ řekl pro Echo24.cz Bayer.

Otázkou zůstává, zda to bude ještě třeba, jelikož starosta v pátek pro Echo24.cz řekl, že poté, co vyrytí slov „starosta Štyler“ vzbudilo takové emoce, tak nápis na vlastní náklady nechá odstranit, což mělo být již ve středu, ale kamenická firma to podle něj nestihla. „Je to hon na čarodějnice od těch, kterým mé rovné, tvrdé a přímočaré jednání není po chuti. Celá situace už se táhne 14 dní. Z jedné strany je přibitý Kristus a z druhé já a proto jsem se rozhodl, že zafinancuji jak vytesání, tak odstranění nápisu,“ prozradil pro Echo24.cz starosta.

Zároveň v souvislosti s celým incidentem připomněl, že se příští týden ve čtvrtek bude konat setkání zastupitelstva a že je možné, že taková věc zavdá důvod pro jeho odvolání.

Na stavbu masivního kříže bylo podle starosty Štylera v rozpočtu vyčleněno půl milionu korun. Stavba však nakonec stála 260 až 280 tisíc korun. Samotné vytesání a odstranění nápisu „starosta Štyler“ by mělo podle slov starosty vyjít jen na 1000 Kč.

Čekají na Duku, který kříž posvětí

V loňském roce byl na hřbitově nejdříve nainstalován dřevěný kříž, který podle starosty Štylera stál 700 korun a financoval ho on sám z vlastních peněz. Masivní kamenný kříž se zlatým Ježíšem Kristem a nad ním nápisem I.N.R.I. se podle předsedy klubu Jižní Město – náš domov Rostislava Korbela na hřbitově objevil začátkem tohoto týdne. Městská část však na svých stránkách nezveřejnila fotografie ani žádný zápis z instalace, což u dřevěné verze učinila.

Nejspíše čekají na to, až kříž přijede posvětit kardinál Dominik Duka,“ řekl pro Echo24.cz Korbel. Podle starosty Štylera by svěcení mělo proběhnout 12. října. Městská část tak svěcení kříže a pozvání nejvyššího katolického představitele ČR naplánovala na týden mezi prvním a druhým kolem senátních voleb, na které se na Praze 11 chystá až 13 kandidátu, nejvíce ze všech volebních obvodů.

„Známe zařízení, kde poměrně ve shodě žije několik Ježíšů, o něco více Napoleonů, jeden Jára Cimrman a admirál Nelson. Ještě před tím, než se s nimi dá do party a pokud mu to jeho zdravotní stav dovolí, by měl na svoje náklady nechat opravit kříž. Ten financovala městská část Prahy 11. Nikoliv Štyler, jenž do kamene vytesán,“ uvedl kriticky na adresu starosty pro Echo24.cz předseda klubu Korbel.

Zdroj

Zanechat komentář